1 PLUS MINUS 1 - musical scene for violinist-man and flautist-woman / hudební výstup pro houslistu a flétnistku

For: Duet
page one of 1 PLUS MINUS 1 - musical scene for violinist-man and flautist-woman / hudební výstup pro houslistu a flétnistku

Buy this score now

1 PLUS MINUS 1 - musical scene for violinist-man and flautist-woman / hudební výstup pro houslistu a flétnistku

$1.50

$1.50

$0.10

from $0.10

(+ VAT when applicable)

Preview individual parts:

PDF icon

Instant download

You are purchasing high quality sheet music PDF files suitable for printing or viewing on digital devices.
Composer
Year of composition
2020
Lyricist
none
Difficulty
Difficult (Grades 7+)
Duration
8 minutes
Genre
Modern classical music
License details
For anything not permitted by the above licence then you should contact the publisher first to obtain permission.

Interpreti, kteří hodlají skladbu nastudovat, mohou získat notový materiál přímo od autora: https://www.scoreexchange.com/profiles/ivoblaha. Performers, who want to play this piece, can to obtain sheet music directly from author: https://www.scoreexchange.com/profiles/ivoblaha.

Komentář autora: Skladba se nese v poloze, které říkám hudba "vážně nevážná", kde seriózní i úsměvné žije v přirozené pospolitosti tak jako v životě, pokud ho ovšem umíme takto vnímat. Aktéry hudebního výstupu jsou houslista a flétnistka, tedy On a Ona, reprezentující mužský a ženský prvek ve vývoji vzájemného vztahu. A jak už tomu v takovém vztahu bývá, je to příběh o sbližování a rozcházení, naději a zklamání, souladu i svárech. A nad tím nevyslovená otázka: Ano či raději ne? Plus nebo minus?

To purchase this score, please add it to your cart above. To purchase music not currently available on Score Exchange or for extended license requests, please contact the publisher directly.

Reviews of 1 PLUS MINUS 1 - musical scene for violinist-man and flautist-woman / hudební výstup pro houslistu a flétnistku

Sorry, there's no reviews of this score yet. Please .